:: Reklama portale
:: Redakcija

Klaipėdos įmonės
Orai Klaipedoje
Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė
Dienos horoskopas | Sapno paaiškinimas

Reklama
Reklama

Telšiškiams privaloma registruoti ūkiuose laikomas kiaules

Telšių rajono savivaldybės administracijos Kaimo plėtros skyriaus vedėjas Albinas Slavinskis po dalyvavimo seminare pasidalino žiniomis apie kiaulių maro grėsmę. Informacija pristatyta Telšių rajono savivaldybės administracijos direktoriui Sauliui Urbonui ir jo pavaduotojui Kęstučiui Gusarovui, taip pat – Statybos ir urbanistikos skyriaus Aplinkos ir civilinės saugos poskyrio vyr. specialistei Astai Mockevičienei.

Telšių rajono savivaldybės gyventojams primenama, jog iki šių metų rugsėjo 15 dienos privaloma užregistruoti visas ūkiuose laikomas kiaules.

Net ir po vieną kiaulę turintys gyventojai privalo kreiptis į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą, veterinarijos gydytoją arba visose Telšių miesto ir rajono seniūnijose esančius specialistus. Privalomas ne tik kiaulių ir jų laikymo vietų registravimas, bet ir kiaulių ženklinimas.



Kiaulių ženklinimo ir registravimo pažeidimus nustatę ūkinių gyvūnų laikytojų kontrolę inspektoriai pirmiausia kiaulių laikytoją įspėja, o vėliau gali skirti ir piniginę baudą.

Bendra informacija apie kiaulių marą:

Kas yra afrikinis kiaulių maras?

Afrikinis kiaulių maras (AKM) yra ypač pavojinga užkrečiama virusinė kiaulių ir šernų liga.

Kokie klinikiniai ligos požymiai?

Ligos inkubacinis laikotarpis trunka 5-15 dienas, bet gali užsitęsti ir ilgiau.

Yra trys šios ligos formos: ūmi, poūmė ir lėtinė.

• Ūmi forma labai virulentiška, sukelianti kiaulių karščiavimą iki 40.5-42 ° C, atsiranda odos paraudimai apie ausis, uodegą, pilvą, krūtinę, padažnėja kvėpavimas. Kiaulės neėda, sutrinka koordinacija, gali vemti, viduriuoti (kartais su krauju), paršavedėms pasireiškia abortai. Kiaulės gaišta per 6–13 dienų nuo ligos pradžios. Kiaulių mirtingumas siekia 100 proc.

• Poūmė forma sukelia panašius klinikinius požymius, tačiau jie yra silpniau išreikšti nei ūmios formos. Pakyla kūno temperatūra, kiaulės beveik visą laiką guli, atsiranda kiaulių reprodukcijos problemų. Kiaulės, sergančios lėtine AKM forma, gali išgyventi ilgiau kaip 15-45 dienas nuo ligos infekcijos. Kiaulių mirtingumas siekia 30-70%

• Lėtinė forma, AKM sukelia mažiau pastebimus klinikinius požymius. Užsikrėtusios kiaulės kenčia trumpalaikius ligos požymius, gali pasitaikyti pagerėjimo tarpsnių. Kiaulės netenka svorio, temperatūra svyruoja, prasideda kvėpavimo takų uždegimai, nekrozės odoje, pasireiškia artritai.

Klausimai ir atsakymai apie afrikinį kiaulių marą:

Ar saugu vartoti kiaulieną?

Taip saugu. Afrikinio kaulių maru sergančios kiaulės naikinamos. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnyba kontroliuoja Lietuvoje parduodamos mėsos saugą – rinkoje esantys produktai saugūs vartoti.

Kaip liga plinta?

Afrikinio kiaulių maras perduodamas tiesioginio kontakto būdu su ekskretais, sekretais, krauju, sperma, taip pat erkės (Ornithodoros) perneša virusą. Netiesioginio kontakto būdu - per apkrėstą inventorių, rūbus, transportą ir t. t., šeriant kiaules netinkamai apdorotomis virtuvių atliekomis. Ši liga per placentą perduodama vaisiui.

Paukščiai, musės ir žmonės gali fiziškai pernešti virusą iš užkrėstų kiaulių sveikoms. Kiaulių savininkas gali sukelti infekciją šerdamas kiaules neapdorotomis maisto atliekomis.

Ar buvo ankščiau Lietuvoje diagnozuota ši liga?

Lietuvoje ši ypač pavojinga liga nustatyta 2014 m. sausio mėn. Alytaus-Varėnos ir Šalčininkų rajonuose sumedžiotiems šernams.

Afrikinis kiaulių maras nustatytas Rusijos federacijoje, Ukrainoje, Baltarusijoje, Gruzijoje, Italijoje, plačiai paplitęs Afrikos šalyse.

Ar šia liga gali susirgti žmonės?

Afrikinio kiaulių maro liga žmonėms nepavojinga. Ją serga tik kiaulės ir šernai. Gaišimas nuo šios ligos kiaulių ūkiuose siekia 100 proc.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba primena gyvūnų laikytojams, kad tik griežtai laikantis biologinės saugos reikalavimų galima apsaugoti savo gyvūnus nuo pavojingų ligų.

Kaip kiaulių savininkai gali apsaugoti savo kiaules?

Kiaulių savininkai, kurie įtaria, kad jų kiaulės serga, turi nedelsiant kreiptis į savo vietos veterinarijos gydytoją arba Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pareigūnus.

Imantis šių veiksmų, kiaulių savininkai gali apsaugoti savo kiaules:

• Patikrinkite kiaules ne mažiau kaip du kartus per savaitę dėl neįprastų požymių ar elgesio.

• Stebėti naujai įsigytų kiaulių sveikatos būklę.

• Izoliuoti sergančias kiaules, kol bus nustatyta ligos priežastis.

• Vengti laukinių gyvūnų kontakto su naminiais gyvūnais.

• Laikytis biosaugos priemonių, tokių kaip valyti ir dezinfekuoti drabužius, įrangą ir transporto priemones, įvažiuojančias į fermą ir išvažiuojančias iš jos.

• Neleisti į ūkį pašalinių asmenų, transporto.

Parengė Telšių rajono savivaldybės administracijos Juridinio, personalo ir dokumentų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Skaistė Sadonytė

 
Reklama
Reklama